Evente

IMG_0687
NYHS Matura 2017

New York High School diplomon maturantet e pare te saj…Pas tri vitesh suksesi, ne festojme finalen e madhe: DIPLOMIMIN E NXENESVE TANE – MATURA 2017…. Pjese e ketij rrugetimi 3 – vjecar u bene 55 Olimpiada Kombetare,6 kupa ne sporte dhe rezultatet e larta ne Maturen Shteterore. Suksese te metejshme u urojme maturanteve tane!…Sepse, sikurse […]

501A3186
Ceremonia e Ndarjes së Çmimeve të Olimpiadës Kombëtare

Këtë vit në Olimpiadat Kombëtare, të organizuara nga AKP, nxënësit tanë kanë fituar 30 vende të para, të dyta e të treta, (13 më shumë, se vitin e kaluar). Talenti individual, së bashku me mjedisin frymëzues dhe liberal të “New York High School”, ku secili nxënës plotëson potencialin e tij unik, po jep rezultate. Këto […]

19096031_1298884650224906_343065549_o
Xhino Musollari nje nder yjet e rinj te skenes shqiptare, ishte i ftuari i rradhes ne shkollen tone

Pas suksesit ne rolin e Xhenaros, ne dramen “Lukrecia Borxhia” Xhino Musollari vjen para nxenesve te NYHS per te folur mbi kete shfaqje te suksesshme… Si lindi pasioni per artin, si i vlerson adoleshentet e sotem, ç’raporte krijohen mes profesionit te artistit dhe jetes personale te tij, cilet jane aktoret e medhenj shqiptare e te […]

DSC_0037
Dita Kombetare e Femijeve Jetim

Nxenesit e New York High School,ishin pjese e aktivitetit te organizuar nga Kryqi i Kuq Shqiptar ne kuader te Dites Kombetare te Femijeve Jetim, qe jetojne ne komunitet. Nxenesit dhuruan 100 pako me ushqime dhe embelsira te cilat ngjallen shume kenaqesi per femijet. Ndarja e pakove u be pas shfaqes teatrale qe ata ndoqen. Ky […]

18675040_1281479395298765_2102200778_o
Ekskursion ne Shengjergj

Shengjergji eshte nje fshat ne rrethin e Tiranës. Eshte i njohur per shkollen e pare ne gjuhen shqipe dhe festoi 100 vjetorin e saj kete vit. Eshte fshat mjaft piktoresk. Gjate ekskursionit tone kaluam ne shtegun e geshtenjave, pran Malit me Gropa, u freskuam ne Ujvaren e Shengjinit dhe ne Liqenin e Lepurit…

18745010_1283935588386479_1164414504_o
Ekskursion ne Janine

Janina e Ali Pashes na mire priti kete fundjave…. Nje grup maturantesh vizituan qytetin e vogel grek, me nje histori te madhe per ne shqiptaret: Vizituam Kalane e Ali Pashes, kerkuam gjurmet e Frosines se bukur dhe rikujtuam gjimnazin “Zosimea” ku jane shkolluar nje shekull e ca me pare, burrat mendjendritur qe bene Shqiperine… Janina […]

Miresevini

welPresTë dashur Prindër,

Mirësevini në Shkollën e Mesme “New York High School” në Tiranë. Nisur nga eksperienca 12-vjeçare që kemi në arsimin e lartë, duke ofruar cilësi të shkëlqyer në edukim, dhe gjithashtu nisur nga rrjeti i gjerë i Universiteteve në SHBA dhe Evropë diplomat e të cilëve i përfitojnë studentët tanë, Universiteti i New Yorkut në Tiranë vendos të krijojë një shkollë të mesme themeluar me të njëjtat parime cilësie, ndërkombëtarizimi dhe angazhimi për mundësi të barabarta.

Misioni ynë është që të sigurojmë një mjedis mbështetës, frymëzues dhe liberal ku çdo nxënës përmbush potencialin e tij unik brenda një kurrikule të gjerë dhe të balancuar. Përsosmëria akademike e nxënësve tanë, mësimi me cilësi të lartë i ofruar nga ekspertë dhe mësues të përkushtuar, shumë prej të cilëve janë profesorë të Universitetit të New York-ut Tiranë, dhe angazhimi për vlerat etike, barazisë dhe respektit për të tjerët formojnë themelin e filozofisë tonë.

Me një program të plotë, të formuar sipas vlerave të një Diplome Ndërkombëtare (International Baccalaureate) Shkolla e Mesme “New York High School” ka për qëllim nxitjen e pasionit për të mësuar, dhe përgatitjen e nxënësve tanë për arsimin e lartë dhe karrierën e tyre brenda dhe jashtë vendit.

Në shkollën e mesme “New York High School” ne besojmë se motoja jonë “Ne ekzistojmë për studentët tanë” përforcon karakterin tonë. Angazhimi ynë për të siguruar fëmijët tuaj me mundësi të shumta për tu zhvilluar moralisht, intelektualisht, dhe shoqërisht përbën praktikën tonë.

Presim me padurim ti urojmë mirëseardhjen fëmijëve tuaj në vitin e ri akademik.

Elias Foutsis

President

.